Detaylı bilgi almak ya da ücretsiz demo talebinde bulunmak için bizimle iletişime geçin.

  Tüketiciler için 10 Bulut Gizlilik Tavsiyesi

  IFM Teknoloji / Ana Sayfa  / Tüketiciler için 10 Bulut Gizlilik Tavsiyesi
  woman touch cloud image 205x129 1

  Tüketiciler için 10 Bulut Gizlilik Tavsiyesi

  Bu Veri Gizliliği Günüdür ve söz konusu olduğunda, çoğumuz, verilerinizin toplandığını veya ne için kullanıldığını bir yana, tam olarak kaç kuruluşun verilerimize sahip olduğunu bilmiyoruz. Ne yazık ki, kimlik hırsızlığı, mali kayıp ve daha fazlası dahil olmak üzere kişisel verilerini korumak için uygun önlemleri almak istemeyenler için riskler her zamankinden daha yüksek.

  Bulut, artan üretkenlik, bağlanabilirlik ve rahatlık için zengin bir fırsat sunarken, aynı zamanda güvenli kullanımı sağlamak için yeni bir dizi etken gerektirir. Çok var, ama ilk on:

  1. Şifreleri tekrar kullanmayın.

  Parolanın yeniden kullanımı, özellikle tüketici bulut hizmetlerinde yaygın bir sorundur. Şifreleri yeniden kullanırsanız, bulut hizmetlerinizden yalnızca birinin ihlal edilmesi gerekir; suçlular kimlik bilgilerinizi tek bir hizmet aracılığıyla çaldığında, potansiyel olarak bankacılık platformları, e-posta ve hassas olduğu diğer hizmetler de dahil olmak üzere aynı kimlik bilgilerini paylaşan her hesaba erişebilirler. veri saklanır. Bir bulut hizmetini ilk kez kullanırken, belirli bir hizmette kullandığınız veriler gizli değilse, en sevdiğiniz şifreyi kullanmanızın bir önemi olmadığını düşünmek kolaydır. Ancak bunu düşünmenin iyi bir yolu şudur: Birçok şifre, bir ihlal. Bir şifre…. (potansiyel olarak) birçok ihlal. Bunları hatırlayabiliyorsanız, bir şifre yöneticisi edinme konusuna bakın.

  2. Klasörleri paylaşmayın, dosya paylaşmayın

  Birçok bulut hizmeti, işbirliği veya dosya paylaşımına izin verir. Yalnızca birkaç dosyayı paylaşmak istiyorsanız, tam bir klasörü değil, bunları paylaşın. Klasörde başka neler olduğunu fark etmeden aşırı paylaşımda bulunmak ya da kimlerle paylaştığınızı (ya da hiç paylaştığınızı!) Unutmak ve daha sonra asla yayılması gerekmeyen özel dosyalar eklemek çok kolaydır.

  3. Otomatik senkronizasyona dikkat edin (kötü amaçlı yazılım getirebilir)

  Bir klasörü başka bir kişiyle paylaşırsanız, birçok bulut hizmeti otomatik senkronizasyon sağlar, böylece başka bir kullanıcı yeni dosyalar eklediğinde paylaşımdaki herkesle senkronize edilir. Buradaki tehlike, paylaştığınız birine kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa, bu kötü amaçlı yazılım buluta yüklenebilir ve cihazlarınıza otomatik olarak indirilebilir.

  4. Verilerinizi isteyen hizmetlere dikkat edin

  Yeni bir servise giriş yaparken sizden bazı kişisel veriler istenebilir; örneğin, doğum tarihiniz. Neden sormalılar ve bu bilgilerle ne yapacaklar? Bunu e-posta adresinize bağlayabilirler ve başka bir hizmet posta kodunuzu alırsa ve üçüncü bir hizmet cep telefonu numaranızı sorarsa, bu bilgileri toplayan herkesin kimliğinizi çalmaya yetecek kadar olabileceğini görebilirsiniz. Bir hizmetin bu verilere sahip olması için bir neden yoksa, farklı bir hizmet kullanın (veya en azından onlara yanlış bilgi verin).

  5. EULA ve gizlilik politikalarını okuyun – verilerin sahibi kimdir?

  Bunun zor geldiğini biliyorum, ama buna değer: Bulut sağlayıcısı yüklediğiniz verilere sahip olduklarını iddia ediyor mu? Bu onlara verilerinizi veri simsarlarına satma hakkı verebilir veya en azından kendi haklarına sahip olabilir. Bu düşündüğünüzden daha yaygındır – asla verilerinizin sahibi olduğunu iddia eden bir hizmeti kullanmamalısınız.

  6. Mobil uygulamalar ve veri toplama hakkında iki kez düşünün

  Birçok bulut hizmetinin, hizmetlerine erişmenin bir yolu olarak bir mobil uygulaması vardır. Bir mobil uygulamayı kullanmadan önce, toplayacağını söylediği verilere bakın. Genellikle, hizmete tarayıcı aracılığıyla erişirseniz toplanandan daha fazla veri toplar.

  7. Emin değilseniz, BT departmanınıza hizmeti incelemiş olup olmadıklarını sorun.

  Bazı kuruluşların BT departmanları zaten bir bulut hizmetini gözden geçirmiş ve kurumsal kullanım için kabul edilebilir olup olmadığına karar vermiş olacaktır. Özellikle birçok cihaz hem kişisel hem de iş verileri içerdiğinden, kullanıcılarını güvende tutmak onların yararınadır. Bir hizmete erişmeden önce inceleyip incelemediklerini sorun.

  8. Şifreleme için bir VPN kullanmadan genel Wi-Fi etkin noktalarını kullanmayın.

  Genel Wi-Fi, veri müdahalesinin yapılabileceği bir yer olabilir. Herkese açık bir Kablosuz ağdayken cihazınızla bulut hizmetleri arasında verilerin şifrelenmesini sağlamak için her zaman bir VPN veya şifreleme teknolojisi kullanın.

  9. Çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştir.

  İyi tasarlanmış bulut hizmetleri, çok faktörlü kimlik doğrulama gibi ek güvenlik hizmetleri sunar. Bunları ve yapabileceğiniz diğer güvenlik özelliklerini kullanın.

  10. Hesapları arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmayın.

  Arkadaşlarımızla ve ailenizle paylaşmak genellikle ikinci doğadır. Ama gizlilik konusunda sizin kadar endişeli mi? Hesapları paylaşmayın, aksi takdirde korumalarının düşmesine izin verirlerse verileriniz tehlikeye girebilir.